Liquids A and B form an ideal solution at a certain temperature. The vapor press
ID: 894051 • Letter: L
Question
Liquids A and B form an ideal solution at a certain temperature. The vapor pressures of pure A and B are 450 torr and 732 torr, respectively, at this temperature. a) A sample of solution's vapor is condensed. Given that the original solution contains 3.3 moles of A and 8.7 moles of B, calculate the composition of the condensate in mole fractions. b) Suggest a method for measuring the partial pressures of A and B at equilibrium. I always have trouble understanding the concepts of these questions as well :/
Explanation / Answer
mole fraction calculation :
3.3 moles = A
8.7 moles = B
total moles = moles of A + moles of B = 3.3 + 8.7 = 12
mole fraction of A = moles of A /total moles
= 3.3 / 12
= 0.275
mole fraction of B = moles of B / total moles
= 8.7 / 12
= 0.725
note : mole fractions of total components always = 1
B)
pure state pressures
PoA = 450 torr , PoB = 732 torr,
partial pressure in the mixture
PA = partial pressure of A
XA .= mole fraction of A
PoA = pure state pressure
parital pressure of of A= PA = XA .PoA
PA = 0.275 x 450
= 123.75 torr
parital pressure of of B= PB = XB .PoB
PB = 0.725 x 735
= 532.86 torr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.