Liquid hydrozine is injected into a combustion chamber at 400K and burned with 1
ID: 731345 • Letter: L
Question
Liquid hydrozine is injected into a combustion chamber at 400K and burned with 100% excess air. The air enters at 700K. The stoichiometry is N2H4(l)+O2-->N2(g) +2H2O(g). The combustion chamber is jacketed with water. The combustion products leave the chamber at 900K. In a test, 50kgmole of N2H4are burned per hour. Liquid water enters the jacket at 25degreeC at a rate of 400 kg/minute. Find the fraction of the water that exits the jacket as a vapor (at P=1atm). Data for liquid hydrozine: Heat of formation= 44.77kJ/mole, Cp=139 J/gmole degree(C)
Explanation / Answer
11.6 % of the water exits the jacket as vapor.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.