Liquid glycerine ?ows around an engine, cooling it as it absorbs energy. The gly
ID: 1816065 • Letter: L
Question
Liquid glycerine ?ows around an engine, cooling it as it absorbs energy. The glycerine enters theen- gine at 60? C and receives 19 kW of heat transfer. What is the required mass ?ow rate if the glycer- ine should come out at a maximum temperature of 95? C?Liquid glycerine ?ows around an engine, cooling it as it absorbs energy. The glycerine enters theen- gine at 60? C and receives 19 kW of heat transfer. What is the required mass ?ow rate if the glycer- ine should come out at a maximum temperature of 95? C?
Explanation / Answer
heat transfer, Q =19 kW initial temperature, T1= 60C final maximum temperature, T2 = 95C heat transfer is given by Q =mCpT Q = mCp(T2-T1) mass flow rate is m =Q/Cp(T2-T1) take Cp of Liquid glycerine fromtables Cp= 2.42 kJ/kg.K mass flow rate, m =Q/Cp(T2-T1) =19/(2.42*(95-60)) = 0.224 kg/s " i hope this helps you best of luck of rest of your course work"" i hope this helps you best of luck of rest of your course work"
" i hope this helps you best of luck of rest of your course work"
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.