Suppose you were preparing 1.0 L of a bleaching solution in a volumetric flask,
ID: 892291 • Letter: S
Question
Suppose you were preparing 1.0 L of a bleaching solution in a volumetric flask, and it calls for 0.25 mol of NaOCl. If all you had available was a jug of bleach that contained 0.85 M NaOCl, what volume of bleach would you need to add to the volumetric flask before you added enough water to reach the 1.0 L line? (Two significant figures in mL)Suppose you were preparing 1.0 L of a bleaching solution in a volumetric flask, and it calls for 0.25 mol of NaOCl. If all you had available was a jug of bleach that contained 0.85 M NaOCl, what volume of bleach would you need to add to the volumetric flask before you added enough water to reach the 1.0 L line? (Two significant figures in mL)
Explanation / Answer
V = 1L
M1 = 0.25 mol of NaOCl
M2 = 085 M NaOCl
volume needed
V1*M1 = V2*M2
1L*.25 = 0.85*V2
V2 = 0.29 liters
or 294 ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.