Suppose you wanted to evaluate the performance of the three judges in Smallville
ID: 3203909 • Letter: S
Question
Suppose you wanted to evaluate the performance of the three judges in Smallville, Texas: Judge Adams, Judge Brown, and Judge Carter. Over a three-year period in Smallville, Judge Adams saw 22% of the cases, Judge Brown saw 31% of the cases, and Judge Carter saw the remainder of the cases. 4% of Judge Adams’ cases were appealed, 6% of Judge Brown’s cases were appealed, and 8% of Judge Carter’s cases were appealed. (See the case problem on pages 221-223 of your textbook for a siv milar problem.)
Given the judge in a case from this three-year period was not Judge Brown, what is the probability the case was not appealed?
Explanation / Answer
P(not appealed | not Judge Brown) = P(not appealed and not Judge Brown) / P(not Judge Brown)
P(not appealed and not Judge Brown) = P(not appealed | Judge Adams) * P(Judge Adams) + P(not appealed | Judge Carter) * P(Judge Carter)
= 0.96*0.22 + 0.92*(1-0.22-0.31) = 0.6436
P(not Judge Brown) = 1 - 0.31 = 0.69
P(not appealed | not Judge Brown) = 0.6436 / 0.69 = 0.9328
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.