A dispersed plug-flow reactor has an influent flow with a concentration of 150 m
ID: 891270 • Letter: A
Question
A dispersed plug-flow reactor has an influent flow with a concentration of 150 mg/L of A and a flow rate of 100 gal/min. The reaction is first-order: the rate expression is: and the rate constant is 0.40 hr-1. The axial or longitudinal dispersion number, D/v L, is 1.0. Determine the following: The required detention time and the required volume of the reactor if the conversion of A is 90%. Express the volume as gallons and liters. The required detention time and the required volume of the reactor if the conversion of A is 80%. Express the volume as gallons and liters.Explanation / Answer
Flow rate = 100 gallon/min = 6000 gallon/hr = 22710 litres/hr.
For 1st order reactions the govrning equation is :-
k*t = ln(A0/A) ; where A0 = initial activity and A = activity after time 't' & t = detention time
a) k = 0.4 hr-1 ; A0 = 100 ; A = 10
Thus, 0.4*t = ln(100/10)
or, t = 5.756 hr.
Volume of the reactor required = flow rate*detention time = 6000*5.756 = 34536 gallons = 130718.76 litres
b) k = 0.4 hr-1 ; A0 = 100 ; A = 20
Thus, 0.4*t = ln(100/20)
or, t = 4.023 hr.
Volume of the reactor required = flow rate*detention time = 6000*4.023 = 24138 gallons = 91362.33 litres
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.