A disk with mass M= 10 kg and radius 50 cm is accelerated by a constant force F
ID: 2146451 • Letter: A
Question
A disk with mass M= 10 kg and radius 50 cm is accelerated by a constant force F as shown in the figure.
What is the angular acceleration of the disk, if the initial speed of the disk was -2 rad/s and the speed after .5 seconds was +2 rad/s.
a) 8 rad/s^2
b) 4 rad/s^2
c) 2 rad/s^2
d) 0 rad/s^2
e) -8 rad/s^2
What was the change in kinetic energy of the of the same disk in .5 seconds?
What was the initial angular momentum of the disk?
a) 0 kg * m/s^2
b) 5 kg * m/s^2
c) -5 kg * m/s^2
d) 2.5 kg * m/s^2
e) -2.5 kg * m/s^2
Please explain answers
Explanation / Answer
Part-1
Angular acceleration = change in angular velocity/time taken
=>= [2-(-2)]/0.5 = 8rad/s^2
Part-2
Kinetice Energy = 1/2Mv^2
V= w*R
initial V = -2*1/2 m/s = -1m/s (50 cm = 1/2 m)
Final V = 2*1/2 = 1m/s
KE = 1/2 *10*(12-(-1)2) = 0J
no change in kinetic energy
Part-3
Angular momentum = M(rXV)
=10*(1/2*-1)
=-5 Kg m/s^2
Here negative sign implies it is going in to the plane.
Thanks.Hope it helped.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.