A disk with mass m = 10.5 kg and radius R = 0.35 m begins at rest and accelerate
ID: 1522382 • Letter: A
Question
A disk with mass m = 10.5 kg and radius R = 0.35 m begins at rest and accelerates uniformly for t = 17.4 s, to a final angular speed of = 29 rad/s.
1)
What is the angular acceleration of the disk?
2)
What is the angular displacement over the 17.4 s?
3)
What is the moment of inertia of the disk?
4)
What is the change in rotational energy of the disk?
5)
What is the tangential component of the acceleration of a point on the rim of the disk when the disk has accelerated to half its final angular speed?
6)
What is the magnitude of the radial component of the acceleration of a point on the rim of the disk when the disk has accelerated to half its final angular speed?
7)
What is the final speed of a point on the disk half-way between the center of the disk and the rim?
8)
What is the total distance a point on the rim of the disk travels during the 17.4 seconds?
Explanation / Answer
Given that
A disk with mass (m) = 10.5 kg and radius(R ) = 0.35 m
Initial speed of the disk is (vi) =0
The time ( t) = 17.4 s
The final angular speed of (f) = 29 rad/s
1)
The angular acceleation is given by
alpha =wf-wi/t =29-0/17.4s =1.667rad/s2
2)
Displacement is given by
Deltatheta =wi+(1/2)alpha*t2 =0+0.5*1.667rad/s2*(17.4)2 =252.350rad
3)
The moment of inertia of the disk is
I =(1/2)mR2 =0.5*10.5*(0.35)2 =0.643kg.m2
4)
Change in kinetic energy is
DeltaK =KEf-KEi =(1/2)Iwf2 -(1/2)Iwi2 =(1/2)Iwf2 =0.5*0.643*(29)2 =270.434J
5)
The tangential component of the acceleration of a point on the rim of the disk(at) =alpha*R =1.667*0.35 =0.583m/s2
6)
The radial acceleration is given by ar =w2*R =(29/2)2(0.35) =73.587m/s2
7)
Now vt =w*R =(14.5)(0.35) =5.075m/s
8)
The total distance at a point is given by
DeltaS =Deltatheta*R =(252.350)(0.35) =88.322m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.