Rit C WWW sapling learning.com /ibiscms/mod/ibis/view.php?id-1960325 Sapling Lea
ID: 890184 • Letter: R
Question
Rit C WWW sapling learning.com /ibiscms/mod/ibis/view.php?id-1960325 Sapling Learning Northwest Oklahoma State University CHEM 11 Activities and Due Dates 5 WICKHAM HW 3 My Assignment O 9/30/2015. 11:55 PM A o/100 Gradebook Attempts Print Tab Calculator Questi of 8 What is the maximum mass of S8 that can be produced by combining 86.0 g of each reactant? 8SO 6H,O Number g S Previous Give Up & View Solution Check Answer Next Exit Topic 2bb (1)pptx Search the web and Window Resources Assignment Information Available From: 9/6/2015 06:00 PM 9/30/2015 11:55 PM Due Date: Points Possible: 100 Grade Category: Graded Description: Policies: Homework n check your answers. n view solutions when you complete or give up on any question n keep trying to answer each question until you get it right or give up You lose 5% of the points available to each answer in your question for each incorrect attempt atthat o Help With This Topic Web Help & Videos O Technical Support and Bug Reports Logo 28 PMExplanation / Answer
Sulfur dioxide Molar mass = 64.066 g/mol
no of mole of SO2 = 86/64.066 = 1.342 mole
MOLARMASS OF H2S = 34.0809 g/mol
No of moles of H2S = 86/34.0809 = 2.52 mole
from equation 8 mole so2 = 16 mole h2s = 3 mole s8
limiting reagent is H2S
so that,
No of moles of S8 produced = 2.52*3/16 = 0.4725 mole
molarmass of S8 = 256.5200 g/mol
mass of S8 = 0.4725*256.5200 = 121.2057 grams
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.