Risk analysis Given the following information, calculate the expected value for
ID: 2749702 • Letter: R
Question
Risk analysis Given the following information, calculate the expected value for Firm C's EPS. Data for Firms A and B are as follows: E(EPSA) = $5.10, and ?A = $3.61; E(EPSB) = $4.20, and ?B = $2.96.
Probability
0.1 0.2 0.4 0.2 0.1
Firm A: EPSA ($1.50) $1.80 $5.10 $8.40 $11.70
Firm B: EPSB (1.20) 1.50 4.20 6.90 9.60
Firm C: EPSC (2.40) 1.35 5.10 8.85 12.60
You are given that ?c = $4.11. Discuss the relative riskiness of the three firms' earnings using their respective coefficients of variation. Round your answer to two decimal places. CV A B C
Explanation / Answer
Expected rate of return of Firm C,
E(EPSC) = 0.1 * (-$2.40) + 0.2 * $1.35 + 0.4 * $5.10 + 0.2 * $8.85 + 0.1 * $12.60
= $5.10
Coefficient of variation of Firm A,
CVA = $3.61 / $5.10
= 0.708
Coefficient of variation of Firm B,
CVB = $2.96 / $4.20
= 0.705
Coefficient of variation of Firm C,
CVC = $4.11 / $5.10
= 0.806
Given the coefficient of variation, the relative riskiness of the Firm C is highest as indicated by higher ratio of standard deviation compared to the expected return.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.