Risk analysis Given the following information, calculate the expected value for
ID: 2726727 • Letter: R
Question
Risk analysis
Given the following information, calculate the expected value for Firm C's EPS. Data for Firms A and B are as follows: E(EPSA) = $5.10, and A = $3.61; E(EPSB) = $4.20, and B = $2.98. Round your answer to two decimal places.
E(EPSC) = $
You are given that c = $4.11. Discuss the relative riskiness of the three firms' earnings using their respective coefficients of variation. Round your answer to two decimal places.
Explanation / Answer
Expected value of firm c =sum of ( EPs × probability)
=( 2.51) × .1 + 1.35 × .2 + 5.1 ×.4 + 8.85 ×.2 + 12.71× .1
= 5.1
Hence E(EPSC) = $ 5.1
Cv = standard deviation / expected Eps
Cv A = 3.61 / 5.1= .707
Cv B = 2.98 / 4.2 = .709
Cv C = 4.11 / 5.10 =.805
HENCE IT CAN BE CONCLUDED THAT ,
If we consider EEPs of firms than both Firm A and C has same EePs and bith are good while after considering CV than it can be concluded that firm C has high risk as it has high CV. And firm A has lowest risk as compared to others.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.