1.What is the concentration in mM of a solution that contains 100mL of water and
ID: 889755 • Letter: 1
Question
1.What is the concentration in mM of a solution that contains 100mL of water and 60mg of acetic acid? (molecular weight of acetic acid is 60g/mol) _____________
2. The pKa of acetic acid is 4.75. This means that at pH 4.75, acetic acid will be:
Half-dissociated
Fully associated
Fully dissociated
Fully charged
3. The Henderson-Hasselbalch equation can help us:
Select one or more:
Figure out the pKa of a weak acid
Calculate pH of a solution based on the strength of the acid
Calculate the pH of a solution based on the pKa and ratio of the conjugate base and its weak acid
Mix a buffer to the desired pH using a weak acid and its conjugate base
All of the choices are correct
4. What is a hydrogen bond?
A bond between hydrogen and carbon in an hydrocarbon
A bond between hydrogen and oxygen in a water molecule
A covalent bond between a hydrogen bond donor and acceptor
A noncovalent interaction between a hydrogen bond donor and acceptor
Explanation / Answer
1.)
volume = 100 mL = 0.1 L
mass of acetic acid = 60 mg = 0.06 g
molar mass of acetic acid = 60 g/mol
moles of acetic acid = 0.06 / 60 = 0.001
Concentration = moles / volume
= 0.001 / 0.1
= 0.01 M
= 10 mM
Concentration = 10 mM
2) answer : fully dissociated
pH = pKa + log [salt/acid]
4.75 = 4.75 + log [salt/acid]
[salt/acid] = 1
so [salt] = [acid]
3) answer : All of the choices are correct
4) answer : A noncovalent interaction between a hydrogen bond donor and acceptor
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.