For the reaction 2 S2O (g) + 5 Ch (g) rightarrow 4 SO3 (g) and K. = 3.25* 10-3 a
ID: 887881 • Letter: F
Question
For the reaction 2 S2O (g) + 5 Ch (g) rightarrow 4 SO3 (g) and K. = 3.25* 10-3 and initial concentrations: S2O = 0.100M O2 = 1.50 M rightarrow SO3 = 0.0500 M Which statement is correct? Q = 8.23 * 10-5 and the reaction must shift to the left to reach equilibrium Q = 8.23 * 10-5 and the reaction must shift to the right to reach equilibrium Q = 12200 and the reaction must shift to the right to reach equilibrium Q = 3.33 and the reaction must shift to the left to reach equilibrium Q = 3.33 and the reaction must shift to the right to reach equilibriumExplanation / Answer
2s2o(g) + 5 o2(g) -----> 4 so3(g) k = 3.25*10^(-3)
initial concentrations
S2O = 0.1 M O2 = 1.5 M SO3 = 0.05 M
Reaction queotient = [SO3]^4/[O2]^5[S2O]^2
= (0.05^4)/((1.5^5)(0.1^2))
= 8.23*10^-5 M
q<k so that equilibrium shifts to the right to reach equilibrium.
answer : B is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.