PLEASE HELP!!! PLEASE SHOW ALL STEPS!! THANKS!! 13. The normal boiling point of
ID: 885075 • Letter: P
Question
PLEASE HELP!!! PLEASE SHOW ALL STEPS!! THANKS!!
13. The normal boiling point of acetone, an important laboratory and industrial solvent, is 56.2 oC and its DHvap is 25.5 kJ/mol. At what temperature (in oC) does acetone have a vapor pressure of 375 torr?
14. Selenium tetrafluoride, SeF4, is a colorless liquid. It has a vapor pressure of 757 mmHg at 105 oC and 522 mmHg at 95 oC. What is its heat of vaporization in kJ/mol?
15. Iron has a body-centered unit cell with a cell dimension of 286.65 pm.
a) How many iron atoms are in each unit cell?
b) Calculate the density of iron in g/cm3. (1 pm = 10-12 m)
16. Aluminum metal crystallizes in a cubic close-packed structure (face-centered cubic cell).
a) How many aluminum atoms are in each unit cell?
b) Estimate the edge of the unit cell from the atomic radius of Aluminum
(1.43 Å, 1 Å = 10-10 m).
c) Calculate the density of aluminum metal.
Explanation / Answer
13. We will use Calusius-Calpeyron equation,
ln(P1/P2) = -dHv/R[1/T1-1/T2]
where,
P1 = 760 torr
P2 = 375 torr
dHv = 25.5 kJ/mol = 25500 J/mol
T1 = 56.2 oC = 56.2 + 273 = 329.2 K
T2 = unknown
R = gas constant
Feed values,
ln(760/375) = -25500/8.31447[1/329.2-1/T2]
Solving for T2,
T2 = 306.00 K = 33.00 oC
thus, at 33 oC the vapor pressure of acetone will be 375 torr.
14. Again using the Calusius-Calpeyron equation,
ln(P1/P2) = -dHv/R[1/T1-1/T2]
where,
P1 = 522 mmHg
P2 = 757 mmHg
dHv = unknown
T1 = 95 oC = 95 + 273 = 368 K
T2 = 105 oC = 105 + 273 = 378 K
R = gas constant
Feed values,
ln(522/757) = -dHv/8.31447[1/368-1/378]
Solving for dHv,
dHv = 42.989 kJ/mol
Thus, SeF4 has a heat of vaporisation of 42.989 kJ/mol or 43 kJ/mol.
15. Iron has body centered unit cell with cell dimension, 286.65 pm = 2.8665 x 10^-8 cm
a) First calculate volume of unit cell = (2.8665 x 10^-8)^3 = 2.36 x 10^-23 cm^3
So, number of unit cell in 1 cm^3 would be = 1/2.36 x 10^-23 = 4.25 x 10^22 unit cells
b) Calculate the average mass of a 1 atom of Fe [Molar mass = 55.845 g/mol]
= 55.845 / 6.022 x 10^23 = 9.27 x 10^-23 g
So the density of iron = average mass of 1 Fe atom / volume of unit cell
= 9.27 x 10^-23 / 2.36 x 10^-23 = 3.93 g/cm^3
16. Aluminium metal crystallizes in a cubic close packed structure [fcc]
a) fcc cubic close packed has 4 aluminium atoms per unit cell
b) atomic radius = 1.43 Angstrom = 1.43 x 10^-8 cm
across the face of the unit cell, there are 4 radii of aluminium, hence 1.43 x 10^-8 cm.
Using the Pythagorean Theorem, we determine the edge length of the unit cell,
d^2 + d^2 = (5.72 x 10^-8)^2
So, edge length d of unit cell = 4.04 x 10^-8 cm
c) Volume of unit cell = (4.04 x 10^-8)^3 = 6.60 x 10^-23 cm^3
Mass of 4 aluminium atoms = 4 x 27/6.022 x 10^23 = 1.79 x 10^-22 g
So the density of aluminium metal = 1.79 x 10^-22/6.60 x 10^-23 = 2.715 g/cm^3
thus, density of aluminium is 2.715 g/cm^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.