PLEASE HELP!!! POINTS ARE GUARANTEED!! Problem 4: The mass center of a system of
ID: 2997994 • Letter: P
Question
PLEASE HELP!!! POINTS ARE GUARANTEED!!
Problem 4: The mass center of a system of spheres is moving within a horizontal plane as shown in the figure, with a velocity vc = 4i - 3j ft/s measured with respect to a fixed frame of reference. The four spheres weight 5 lb each and are rigidly attached to the center C at the end of four 10-ft-long slender bars of negligible mass. The whole system rotates at a constant angular speed w = 25 rpm. Determine the total kinetic energy of the system. Answer: T= 221 ft . lb.Explanation / Answer
Total kinetic energy = 1/2*m*v2 + 1/2*I*w2
given, w= 25/60=5/12 rad/sec.
I = 4*m*r2 = 4*5*102=2000 lbft2
lvl= sqrt(42+32)=5 ft/sec
1/2*I*w2+ 1/2*m*v2= 0.5*2000*25/144 + 0.5*4*5*5 =223.61 lb.ft2/sec2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.