A) An iron wire (density = 7.87 g/cm 3 ) has a diameter of 0.20 mm. If a sample
ID: 884768 • Letter: A
Question
A) An iron wire (density = 7.87 g/cm3) has a diameter of 0.20 mm. If a sample of this iron wire has a mass of 28 g, how long is this wire?
l= _____ ft ?
B) The density of osmium is reported by one source to be 22610 kg/m3 . What is this density in g/cm3?
C) What is the mass of a block of osmium measuring 10.0 cm × 7.2 cm × 9.4 cm?
D)Diamonds are measured in carats, and 1 carat = 0.200 g. The density of diamond is 3.51 g/cm3.
- What is the volume of a 6.0-carat diamond?
Volmue = ______ cm3 ?
-What is the mass in carats of a diamond measuring 2.4 mL?
mass = _______ carrots ?
Explanation / Answer
A)first we find the volume of Iron:
28 grams Fe @ 1cm3 / 7.87 grams = 3.5578 cm3 of Iron
this wire with a diameter of 0.2 mm, has a radius of 0.1 mm,...
this radius of 0.1 mm => => 0.01 cm
the formula for the volume of the wire is the same as the formula of any cylinder:
volume = (area of a crossection) (height or length)
volume = (pi r2) h
3.5578 cm3 = [(3.14)(0.01 cm)^2] (length)
3.5578 cm3 = (3.14)(0.0001 cm2) (length)
length = 3.5578 cm3 / (3.14)(0.0001 cm2)
length = 11330.57 cm
B)Given Density of Osmium = 22610 kg/m3
= 22610 *10 3 / 106 g/cm3
= 22.610 g/cm3
C) First Volume of Osmium block = length *height * breath
= 10.0 cm × 7.2 cm × 9.4 cm
= 676.8 cm3
mass = Deansity * volume = 22.610 g/cm3 x 676.8 cm3 = 15302.448 grams
D)Six carat daimond weight = 6*0.2g =1.2gram
So volume = mass/density = 1.2/3.51 0.34188cm3
Mass of 2.4ml daimond = 3.51*2.4 = 8.424 grams (since 2.4ml = 2.4cm3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.