A) A technologist needs to reconstitute a MDP kit using 100 mCi of Tc99m sodium
ID: 715698 • Letter: A
Question
A) A technologist needs to reconstitute a MDP kit using 100 mCi of Tc99m sodium pertechnetate. If the Tc99m vial contains 213 mCi in 5.6 ml, what volume must be used to make the kit? (2 points)
B) A Tc-99m MDP kit must supply the following doses: 20 mCi at 0800, 0900 and 1000. What is the minimum activity needed at 0700 so that there is appropriate activity at the intended time of injection? (DF 1hr = 0.891, 2hr = .794, 3 hr = .707)(3 points)
C) An MAA kit can be prepared using 20-50 mCi in 2-8 ml. The eluate (Tc99m) has an activity of 830 mCi in 10 ml. If 50 mCi are used to reconstitute the vial, will further dilution be necessary to meet the 2- 8 ml volume range requirement? (3 points)
Explanation / Answer
A) If Tc99m vial contain 213 mCi in 5.6 ml
then, Tc99m contain 100 mCi in x ml
here Tc99m is common, therefore we can write,
213 mCi = 5.6 ml
100 mCi = x ml
since, 213 mCi * x ml = 100 mCi* 5.6ml
x = 560/213
x = 2.6291 ml
that means 2.6291 ml volume must be used to make the kit.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.