A flask is charged with 0.120 mol of A and allowed to react to form B according
ID: 884078 • Letter: A
Question
A flask is charged with 0.120 mol of A and allowed to react to form B according to the following hypothetical gas-phase reaction.
The following data are collected.
(a) Calculate the number of moles of B at each time in the table.
0 s
----- mol
40 s
----- mol
80 s
----- mol
120 s
---- mol
160 s
---- mol
(b) Calculate the average rate of disappearance of A for each 40 s interval, in units of mol/s.
0 - 40 s
---- mol/s
40 - 80 s
---- mol/s
80 - 120 s
---- mol/s
120 - 160 mol/s
---- mol/s
Explanation / Answer
For the given reaction,
(a) the moles of B are given below
time(s) moles of A moles of B
0 0.120 0
40 0.067 0.053
80 0.041 0.079
120 0.035 0.085
160 0.025 0.095
(b) Average rate of dissapearence of A for each interval would be,
-dA/dt as shown below
Interval (s) Average rate of dissapearence of A (mol/s)
0-40 -(0.067-0.120)/40 = -0.001325
40-80 -0.026/40 = -0.00065
80-120 -0.006/40 = 0.00015
120-160 -0.01/40 = 0.00025
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.