Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A fixed coil of wire with 10 turns and an area of 0.055 m^2 is placed in a perpe

ID: 1277537 • Letter: A

Question

A fixed coil of wire with 10 turns and an area of 0.055 m^2 is placed in a perpendicular magnetic field. This field oscillates in direction and magnitude at a frequncy of 10 Hz and has a maximum value of 0.12T, (a) What is the average emf induced in the coil during the time it takes for the field to go from its maximum value in one direction to its maximum value in the other direction? (b) repeat part (a) for a time interval of one complete cycle. (c) At what time(s) during a complete magnetic field cycle would you expect the induced emf to have its maximum magnitude? What about its minimum value. Explain both answers.

Explanation / Answer

N = 10

A = 0.055 m^2

w = 2*pi*f = 2*pi*10 = 62.8 rad/s

B = 0.12 T

T = 1/10 = 0.1 s

a)
induced emf = chnage in magnteic flux/time

= N*A*2*B/(T/2)

= 10*0.055*2*0.12/0.05

= 2.64 volts   <<<<<<<<-----------Answer

b)
induced emf = chnage in magnteic flux/time

= 0/(T/2)

= 0 <<<<<<<<-----------Answer
c) at t = T/4 (for maximum emf)

at t = T/2 (for mimimum emf)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote