5)When solutions of silver nitrate and potassium chloride are mixed, silver chlo
ID: 882697 • Letter: 5
Question
5)When solutions of silver nitrate and potassium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation
AgNO3(aq)+KCl(aq)AgCl(s)+KNO3(aq)
a)What mass of silver chloride can be produced from 1.17 L of a 0.122 M solution of silver nitrate?
b)The reaction described in Part A required 3.39 L of potassium chloride. What is the concentration of this potassium chloride solution?
5)Consider the precipitation reaction: Li2S(aq)+Co(NO3)2(aq)2LiNO3(aq)+CoS(s)
a)What volume of 0.160 M Li2S solution is required to completely react with 125 mL of 0.160 M Co(NO3)2?
6)What is the minimum amount of 6.8 M H2SO4 necessary to produce 27.3 g of H2 (g) according to the following reaction? 2Al(s)+3H2SO4(aq)Al2(SO4)3(aq)+3H2(g)
7)Consider the precipitation reaction: 2Na3PO4(aq)+3CuCl2(aq)Cu3(PO4)2(s)+6NaCl(aq)
a) What volume of 0.180 M Na3PO4 solution is necessary to completely react with 87.1 mL of 0.122 M CuCl2?
Explanation / Answer
5)
AgNO3(aq) + KCl(aq)-------------------> AgCl(s)+KNO3(aq)
(a) moles of AgNO3 = molarity x volume = 0.122 x 1.17
= 0.143
1 mole AgNO3 = 1 mole AgCl
0.143 mol AgNO3 = 0.143 mole AgCl
AgCl moles = AgCl mass / AgCl molar mass
AgCl mass = AgCl moles x AgCl molar mass
= 0.143 x 143.32
= 20.5 g
AgCl mass = 20.5 g
(b)
from balanced equation moles of AgNO3 = moles of KCl
0.122 x 1.77 = C x 3.39
C = 0.0637 M
concentration of KCl = 0.0637 M
problem:
5)Consider the precipitation reaction: Li2S(aq)+Co(NO3)2(aq)2LiNO3(aq)+CoS(s)
a)What volume of 0.160 M Li2S solution is required to completely react with 125 mL of 0.160 M Co(NO3)2?
M1 V1 = M2V2
0.160 x V1 = 0.160 x 125
V1 = 125 ml
volume of Li2S = 125 ml
6)What is the minimum amount of 6.8 M H2SO4 necessary to produce 27.3 g of H2 (g) according to the following reaction? 2Al(s)+3H2SO4(aq)Al2(SO4)3(aq)+3H2(g)
moles of H2 = 27.3 / 2 = 13.65
3 mole H2SO4 gives = 3 mole H2 gas
13.65 moles H2SO4 = 13.65 mole H2 gas
H2SO4 moles = 13.65
moles = molarity x volume
13.65 = 6.8 x volume
volume = 2 L
2 Litres of H2SO4 is needed
7)Consider the precipitation reaction: 2Na3PO4(aq)+3CuCl2(aq)Cu3(PO4)2(s)+6NaCl(aq)
a) What volume of 0.180 M Na3PO4 solution is necessary to completely react with 87.1 mL of 0.122 M CuCl2?
M1 V1 / n1 = M2 V2 /n2
0.180 x V1 / 2 = 0.122 x 87.1 / 3
V1 = 39.35 ml
volume of Na3PO4 = 39.35 ml
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.