5) You buy a stock for which you expect to receive an annual dividend of $2.10 f
ID: 2704834 • Letter: 5
Question
5) You buy a stock for which you expect to receive an annual dividend of $2.10 for the fifteen years that you plan on holding it. After 15 years, you expect to sell the stock for 32.25. What is the present value of a share for this company if you want a 10% return? 5) _______<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
A) $31.41 B) $7.72 C) $23.69 D) $15.97
6) The Belgium Bike Company just paid an annual dividend of $1.12. If you expect a constant growth rate of 4% and have a required rate of return of 13%, what is the current stock price according to the constant growth dividend model? 6) _______
A) $12.44
B) $13.46
C) $12.94
D) There is not enough information to answer this question.
7) In a stream of past dividends, the initial dividend is $0.75 and the most recent dividend is $1.25. The number of years between these two dividends (n) is 8 years. What is the average growth rate during this eight-year period? Use a calculator to determine your answer. 7) _______
A) 6.59% B) 6.69% C) 6.72% D) 6.62%
8) Boyer Corp. has outstanding borrowings. One of these borrowings is nonconvertible preferred stock (cumulative) with a par value of $75 and an annual dividend rate of 8.25%. This preferred stock is currently selling for $56.46 per share. What is the yield or return (r) on this preferred stock? 8) _______
A) 10.432% B) 10.959% C) 10.395% D) 10.623%
9) Andre is considering an investment in Pollard's Inc. and has gathered the following information. What is the expected return for a share of the firm's stock?
9) _______
A) 15.00% B) 16.50% C) 65.00% D) 45.00%
Explanation / Answer
5. Share price = 2.10/1.10^1 + 2.10/1.10^2 + 2.10/1.10^3 + ... + 2.10/1.10^15 + 32.25/1.1^15 = 23.69
So the answer is option C
6. Next year dividend = 1.12*1.04 = 1.1648
Current stock price = next year dividend / (required rate of return - growth rate) = 1.1648 / (13%-4%) = 12.94
So the answer is option C
7. Average growth rate = (1.25/0.75)^(1/8) - 1 = 6.59%
So the answer is option A
8. Dividend = 8.25%*75 = 6.1875
So rate of return = dividend / stock price = 6.1875 / 56.46 = 10.959%
So the answer is option B
9. Expected return = 0.2*-10%+0.5*10%+0.3*45% = 16.5%
So the answer is option B
Hope this helped ! Let me know in case of any queries.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.