5) What should the speed of the orbit be, if we want the satellite to take 8 tim
ID: 1430612 • Letter: 5
Question
5)
What should the speed of the orbit be, if we want the satellite to take 8 times longer to complete one full revolution of its orbit?
Scientists want to place a 4200 kg satellite in orbit around Mars. They plan to have the satellite orbit at a speed of 2513 m/s in a perfectly circular orbit. Here is some information that may help solve this problem: mmar 6.4191 x 1023 kg mars-3.397 x 106m G = 6.67428 x 10-11 N-m2/kg2 mmars 6.4191 x 1023 kg 1) What radius should the satellite move at in its orbit? (Measured frrom the center of Mars.) 6783836.41 m Submit 2) What is the force of attraction between Mars and the satellite? 2301.94 NSubmit 3) What is the acceleration of the satellite in orbit? m/s Submit 4) Which of the following quantities would change the radius the satellite needs to orbit at? the mass of the satellite the mass of the planet the speed of the satellite SubmitExplanation / Answer
1)
M --> mmars
m --> m satellite
use
gravitational force = centrepetal force
G*M*m / r^2 = m*v^2/r
G*M / r = v^2
(6.673*10^-11)*(6.4191*10^23) / r = (2513)^2
r = 6.78*10^6 m
2)
since u have already done, I am not doing it
3)
centreptal acceleration acts on satellite
a = v^2/r
= (2513)^2 / (6.78*10^6 )
= 0.931 m/s^2
4)
G*Mmars / r = v^2
r does not depend on mass of satellite
Answer:
the mass of planet
the speed of satellite
5)
T = 2*pi*r/v
T is directly proportional to r
so,
if T increases 8 times, r will also increase to 8 times
Now,
G*Mmars / r = v^2
if radius increases 8 times,
V' = sqrt (1/8) * V
=0.3536*V
= 0.3536*2513
=884.5 m/s
Answer: 884.5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.