It is known from many careful measurements that the concentration of magnesium i
ID: 880063 • Letter: I
Question
It is known from many careful measurements that the concentration of magnesium in a material is 0.135 wt %. Your new analytical procedure gives values of 0.129, 0.131, 0.136, 0.130, 0.128 and 0.127 wt %. Calculate the mean and standard deviation of the experimental data and determine whether a positive error is indicated at the 90% confidence level. Determine whether the value 0.136 should be rejected from the set of results. (t = 2.353 for three degrees of freedom and t = 2.132 for four degrees of freedom, and values for Q at 90% confidence: n = 3 0.94; n = 4 0.76; n = 5 0.64 )(20 points)Explanation / Answer
Mean deviation = (0.129 + 0.131 + 0.136 + 0.130 + 0.128 + 0.127)/6 = 0.1302
Standard deviation:
0.129-0.1302 = -0.0012 = 1.44 x 10^-6
0.131-0.1302 = 0.0008 = 6.4 x 10^-7
0.136-0.1302 = 0.0058 = 3.364 x 10^-5
0.130-0.1302 = -0.0002 = 4 x 10^-8
0.128-0.1302 = -0.0022 = 4.84 x 10^-6
0.127-0.1302 = -0.0032 = 1.024 x 10^-5
variance = 1.0168 x 10^-5
standard deviation = 0.0032
The value 0.136 is far off and should be thus rejected from the set of data.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.