It is known from past experience that the life of traffic light bulbs is normall
ID: 3397127 • Letter: I
Question
It is known from past experience that the life of traffic light bulbs is normally distributed with a standard deviation of 270 hours. In a study, if it is required to be 90% certain that the mean estimate is within 115 hours of the population mean. How many light bulbs should be selected for the study 3 4 14 15 A student takes a 20-question exam. The time that he needs to solve each problem is randomly distributed with mean of 5 minutes and standard deviation of 1.1 minute. What is the probability that he finishes the exam in less than 105 minutes 0.15 0.50 0.75 0.85Explanation / Answer
5.
Note that
n = z(alpha/2)^2 s^2 / E^2
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.05
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 1.644853627
Also,
s = sample standard deviation = 270
E = margin of error = 115
Thus,
n = 14.91373292
Rounding up,
n = 15 [ANSWER, D]
*****************
6)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) sqrt(n) / s, then as
x = critical value = 105/20 = 5.25
u = mean = 5
n = sample size = 20
s = standard deviation = 1.1
Thus,
z = (x - u) * sqrt(n) / s = 1.016394535
Thus, using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < 1.016394535 ) = 0.845279227 = 0.85 [ANSWER, D]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.