A.) Calculate the pH of a buffer that is 0.190M in NaHCO3 and 0.315M in Na2CO3.
ID: 875327 • Letter: A
Question
A.) Calculate the pH of a buffer that is 0.190M in NaHCO3 and 0.315M in Na2CO3.
B.) Calculate the pH of a solution formed by mixing 65 mL of 0.35M NaHCO3 with 75 mL of 0.27M Na2CO3.
C.)You are asked to prepare a pH=4.00 buffer starting from 1.50 L of 0.0200M solution of benzoic acid (C6H5COOH) and an excess of sodium benzoate (C6H5COONa).
What is the pH of the benzoic acid solution prior to adding sodium benzoate?
ow many grams of sodium benzoate should be added to prepare the buffer? Neglect the small volume change that occurs when the sodium benzoate is added.
Explanation / Answer
A) we know that for a buffer
pH = pKa + log [conjugate base / acid ]
so
pH = pKa + log [Na2C03 / NaHC03]
pKa for HC03- is 10.32
so
using given values
we get
pH = 10.32 + log [0.315 / 0.19]
pH = 10.54
so
the pH of the buffer is 10.54
B)
we know that
moles= molarity x volume (L)
so
moles of NaHC03 = 0.35 x 65 x 10-3 = 22.75 x 10-3
moles of Na2C03 = 0.27 x 75 x 10-3 = 20.25 x 10-3
final volume = 65 + 75 = 140 ml
now
final conc of NaHC03 = moles / volume (L)
final conc of NaHC03 = 22.75 x 10-3 / 140 x 10-3 =0.1625 M
final conc of Na2C03 = 20.25 x 10-3 / 140 x 10-3 = 0.144643 M
now
pH = pKa + log [Na2C03 / NaHC03]
pKa for HC03- is 10.32
so
using given values
we get
pH = 10.32 + log [0.144643 / 0.1625]
pH = 10.27
so
the pH of the buffer is 10.27
C)
before adding sodium benzoate :
Ka of benzoic acid is 6.28 x 10-5
it is a weak acid
for weak acids
[H+] = sqrt ( Ka x C)
so
[H+] = sqrt ( 6.28 x 10-5 x 0.02)
[H+] = 1.12 x 10-3
pH = -log [H+]
pH = -log 1.12 x 10-3
pH = 2.95
so the pH prior to addign sodium benzoate is 2.95
we know that
for buffers
pH = pKa + log [conjugate base / acid ]
pH = -log Ka + log [C6H5COONa / C6H5COOH]
so
4 = -log 6.28 x 10-5 + log [C6H5COONa / C6H5COOH]
log [C6H5COONa / C6H5COOH] = 0.202
[C6H5COONa / C6H5COOH] = 0.628
now
we know that
moles = conc x volume
as the final volume is same for both , volumes cancel out
ratio of conc = ratio of moles
so
moles C6H5COONa / moles of C6H5COOH = 0.628
moles of C6H5COONa = 0.628 x moles of C6H5COOH
now
we know that
moles = conc x volume
so
moles of C6H5COOH = 0.02 x 1.5 = 0.03
so
moles of C6H5COONa = 0.628 x 0.03 = 0.01884
now
mass = moles x molar mass
molar mass of C6H5COONa is 144 g/mol
so
mass of C6H5COONa = 0.01884 x 144
mass of C6H5COONa = 2.713
so
2.713 grams of C6H5COONa is required
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.