A.) A goose is flying south for the winter at a constant speed. Keep in mind tha
ID: 953464 • Letter: A
Question
A.) A goose is flying south for the winter at a constant speed. Keep in mind that one mile is 1.61 km , and one pound is 454 g .
The goose has a mass of 22.9 lb (pounds) and is flying at 11.9 miles/h (miles per hour). What is the kinetic energy of the goose in joules?
B.) An unknown mass of each of the following substances, initially at 25.0 C, absorbs 1930 J of heat. The final temperature is recorded as indicated. Find the mass of each substance.
a. Pyrex glass (Tf=55.2 C)
b. Ethanol (Tf=44.3 C)
C. How much heat must be absorbed by a 25.0 g sample of water to raise its temperature from 30.0 C to 44.0 C? (For water, Cs=4.18J/gC.)
Explanation / Answer
A)
Ek = 1/2*m*V ^2
m = 22.9 lb = 22.9*0.454 = 10.3966 kg
v = 11.9 mi/h = 11.9*1.61*1000/3600 = 5.321 m/s
Ek = 1/2*10.3966 *5.321 ^2 = 147.179 J
B)
Q = m*Cp*(Tf-Ti)
for pyrex
1930 = m*0.75*(55.2-25)
m = 1930/(0.75*(55.2-25)) = 85.20 g of pyrex
for ethanol
1930 = m*2.46*(44.3-25)
m = 1930/(2.46*(44.3-25)) = 40.65 g
c)
Q = m*Cp*(Tf-Ti)
Q = 25*4.18*(44-30) = 1463 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.