A.) A block of weight 46.7 N is hanging from a rope. The tension in the rope is
ID: 2231341 • Letter: A
Question
A.) A block of weight 46.7 N is hanging from a rope. The tension in the rope is 32.5 N, pulling upward on the block. What is the magnitude and direction of the acceleration of the block? B.) A block of mass 3.10 kg is hanging from a rope. The tension in the rope is 14.3 N, pulling upward on the block. What is the magnitude and direction of the acceleration of the block? C.) A block of weight 39.0 N is hanging from a rope. The tension from the rope is pulling upward on the block. The block is accelerating upward at a rate of 1.23 m/s2. What is the magnitude of the tension in the rope?Explanation / Answer
follow this solved example and get answer Acceleration of boat A v = u +at 9.5 = 0 +a*47 a = 9.5/47 a = 0.202m/s² hat force is required to accelerate boat B? F = m*a F = 540 * 0.202 F = 109.15N But there is also a friction force on boat B of 230N. Therefore the total force, or tension in the rope is: 109.15 + 230 = 339.15N Tension in rope = 339N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.