3A. The vapor pressure of pure liquid A is 575 Torr and of pure liquid B is 390
ID: 866374 • Letter: 3
Question
3A. The vapor pressure of pure liquid A is 575 Torr and of pure liquid B is 390 Torr at a temperature of 300 K. The liquids are combined to form a solution. The mole fraction of the liquid phase is 0.40 in A. Calculate the equilibrium partial pressures of A and B and the total pressure above the solution. Assume ideal solution behavior. 3B. Continuation of 3. Calculate the mole fraction of components A and B in the vapor/gas phase at equilibrium over the solution. Which component is enriched in the vapor phase relative to the liquid phase? Which component is more volatile? 3C. (1 pt) Continuation of 3. Suppose you were distilling a mixture of A and B. Which solution would be in the receiving flask?Explanation / Answer
Partial pressure = vapour pressure of pure liquid multiplied by its mole fraction that is , p1=p10 * x1
For A , p10 = 575 torr and x1 = 0.4 so partial pressure of A = 575 * 0.4 = 230 torr
For B, p10 = 390 torr and x1 = 0.6 (as 1-xa) so partial pressure of B = 390 * 0.6 = 234 torr
total pressure = 230 + 234 = 464 torr
3B. partial pressure = mole fraction in vapour phase * total pressure
mole fraction of A in vapour phase = 230/ 464= 0.496
mole fraction of B = 1 - mole fraction of A = 1 - 0.496 = 0.504
so, B is enriched in vapour phase.
Component is volatile if it has high pressure in pure form , so A is more volatile.
3C. As A is more volatile, receiving flask will have A.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.