3:23 content.saka.rutgers.edu G.ill LTE Fall 2017 Assignment 7B Chris is a very
ID: 3340816 • Letter: 3
Question
3:23 content.saka.rutgers.edu G.ill LTE Fall 2017 Assignment 7B Chris is a very strong student who has an 85% chance of getting an A in any course. a. Suppose that Chris takes one course at a time, and decides to keep taking courses until receiving the first non-A, and will quit after the first noa-A dontrecommend this strategy - it's better to push yourself academically, and take the risk of not being perfect!] In any case, Chris will not take more than 4 courses. What is the expecied number of courses Chris will take? b. what would the question have to be, in order to be able to use theXpshoncut to solve it, i.e, for the answer to be Np-(4 courses.85 probability of an A in any given course)-34 courses?Explanation / Answer
Question 2:
a) Here we are given that the probability of getting an A is 0.85, therefore the probability of getting a non-A grade is 0.15.
The probability of taking different number of courses here could be computed as:
P(X = 1) = 0.15
P(X = 2) = 0.85*0.15 = 0.1275
P(X = 3) = 0.852*0.15 = 0.108375
P(X = 4) = 1 - 0.15 - 0.1275 - 0.108375 = 0.614125
Therefore the expected number of courses that would be taken is computed as:
E(X) = 1*0.15 + 2*0.1275 + 3*0.108375 + 4*0.614125 = 3.186625
Therefore 3.186625 is the expected number of courses that Chris will take.
b) The question has the be the expected number of courses out of 4 courses that would be the A-grade courses.
This is computed as: np = 4*0.85 = 3.4 courses.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.