A sealed 1.0 L flask is filled with the 0.500 mol of I 2 and 0.500 mol of Br 2 .
ID: 851939 • Letter: A
Question
A sealed 1.0 L flask is filled with the 0.500 mol of I2 and 0.500 mol of Br2. The following equilibrium reaction is established:
At equilibrium, the flask is found to contain 0.840 mol of IBr. What s the Value of Kc for this reaction?
Please show step by step.
A sealed 1.0 L flask is filled with the 0.500 mol of I2 and 0.500 mol of Br2. The following equilibrium reaction is established: At equilibrium, the flask is found to contain 0.840 mol of IBr. What s the Value of Kc for this reaction? Please show step by step.Explanation / Answer
Given your reaction
I2(g) + Br2(g) <------> 2Br(g)
The equilibrium conc will be
[IBr] = 0.84 mol/l
Thus
[Br2] = [I2] = 0.5 - 0.84 / 2 = 0.08 mol/l
Keq = [IBr]^2/)([I2] [Br2]) = (0.84)^2/(0.08)^2 = 110 to 3 sig figures.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.