105mL of H2O is initially at room temperature (22.0?C). A chilled steel rod at 2
ID: 851185 • Letter: 1
Question
105mL of H2O is initially at room temperature (22.0?C). A chilled steel rod at 2.0?C is placed in the water. If the final temperature of the system is 21.3?C, what is the mass of the steel bar?
Specific heat of water = 4.18 J/g??C
Specific heat of steel = 0.452 J/g??C
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
The specific heat of water is 4.18 J/g??C. Calculate the molar heat capacity of water.
molar heat capacity for water =
Explanation / Answer
as density of water = 1g/ml
so,
mass of water = 105 g
so,
using heat gained = heat lost,
m1* s1* delta T1 = m2*s2* delta T2
105* 4.18 * (22-21.3) = m2* 0.452* ( 21.3-2)
solving it ,
mass of steel rod , m2 = 35.2183 ~35.22 g
2.
molar heat capacity = heat required per mole = heat required per 18 g of water
so.
molar heat capacity = 18* specific heat capacity
molar heat capacity = 18* 4.18 = 75.24 J/mol/C .
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.