1025.75g ethane gas (C2H6) burns in oxygen. C2H6 + O2 -----------> CO2 + H2O Bal
ID: 30316 • Letter: 1
Question
1025.75g ethane gas (C2H6) burns in oxygen. C2H6 + O2 -----------> CO2 + H2O Balance the equation. (4 points) How many grams of CO2 was produced? (6 points) How many moles of H2O was produced? (6 points) Solve for the number of O2 molecules produced. (6 points)Explanation / Answer
a) 2C2H6 + 7O2 -> 4CO2 + 6H2O b) moles of C2H6 used = 1025.75/30 = 34.2 mass of CO2 produced = 1025.75/30 *2 *44 =3008.8667 grams c) moles of H2O produced = 3*no. of moles of C2H6 = 68.4 moles d) number of moles of oxygen used = 3.5 moles of C2H6 used = 119.7 moles
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.