100g of calcium carbonate is heated in a closed system to produce CaO + CO2, and
ID: 481371 • Letter: 1
Question
100g of calcium carbonate is heated in a closed system to produce CaO + CO2, and 33g of carbon dioxide is collected. What is the % yield of carbon dioxide?
Explanation / Answer
Given
100 g of calcium carbonate gives 33 g of CO2
reaction is
CaCO3 ----> CaO + CO2
Data
molar mass of CaCO3 = 100 g/mol
molar mass of CO2 = 44 g/mol
Solution
100 g of CaCO3 will contain = 100 g / 100 g/mol = 1 mole of CaCO3
33 g of CO2 will contain = 33 g /44 g/mol = 0.75 mole of CO2
1 mole of CaCO3 is present which should theoretically yield 1 mole of CO2
whereas actual yield is 0.75 mole of CO2
percent yield = ( actual yield / theoretical yield ) * 100 % = (0.75/1) * 100 % = 75 %
Answer = 75 %
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.