Use the formula to calculate the ionic strength of: ?= (1/2)?(c)(z) 2 where c= t
ID: 847362 • Letter: U
Question
Use the formula to calculate the ionic strength of:
?= (1/2)?(c)(z)2
where c= the concentration of ions
z=the charge on each of those ions
a)0.1 M sodium chloride
b) 0.2 M potassium chloride
c)0.1 M calcium chloride
d)0.1 M sodium sulfate
e) 0.2 M magnesium chloride
f)10 mM trisodium ATP (assume the ATP has three negative charges)
g) a 50 mM buffer of monosodium dihydrogen phosphate and disodium monohydrogen phosphate at pH 7. The relevant pKa is 6.8. You'll have to figure out the concentrations of all the ionic species before computing the ionic strength.
Explanation / Answer
0.1M NaCl
1/2*(0.1+0.1) =0.1M
0.2M KCl
1/2*(0.2+0.2) = 0.4/2 = 0.2M
0.1MCaCl2
1/2(0.1*4+2*0.1) = 0.6/2 = 0.3M
0.1M Na2SO4
1/2(0.1*2+0.1*4)=0.6/2=0.3M
0.2M MgCl2
1/2(0.2*4+2*0.2) = 1.2/2=0.6M
10mM Na3ATP
1/2(3*10mM+10*9)=60mM
pH = pKa - (log charged / neutral)
7-6.8=0.2=-log (charged/neutral)
10-0.2 = charged/neutral
NaH2PO4/NaHPO4 = 10-0.2 =0.6309
NaH2PO4 = 0.63 * NaHPO4
NaHPO4 + 0.63 * NaHPO4 = 50mM
(1+0.63)* NaHPO4 = 50mM
NaHPO4 = 50/1.63 = 30.67mM
NaH2PO4 = 50-30.67 = 19.33mM
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.