Use the following values as needed e= 1.6 x10 ^-19 C. k = 1/4pie€o = 9.0 x 10 ^9
ID: 1400001 • Letter: U
Question
Use the following values as needed e= 1.6 x10 ^-19 C. k = 1/4pie€o = 9.0 x 10 ^9 N m squared/ C squared These independent problems may refer to the following information
Point a is at position ( -3.0 j 4.0 k) cm Point b is at position 4.0 cm k
Point c is at position (3.0i - 2.0j 5.0 k) cm
Point d is at position -3.0 cm j
Assume the electric field near the southwest corner of your table is uniform at 3x10^4 N/C south. We assign zero as the value of electric potential at the corner. What is the potential 2 cm south of the corner?
Charges of -7.5 and 3.0 microC are at D and A respectively. What is the electric potential at B, if we take zero potential at infinity?
Explanation / Answer
1)
Potential 2cm south of the corner,
V = -E*d
where d = 2cm = 0.02 m
E = 3*10^4 N/C
So, V = 3*10^4*0.02 = 600 V <-------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.