Question 7 How many moles of NO 2 can be produced from 14.0 g of NO and 4.00 g o
ID: 846952 • Letter: Q
Question
Question 7
How many moles of NO2 can be produced from 14.0 g of NO and 4.00 g of O2 according to the equation
2.41 moles
Question 8
Which statement is false?
A mixture of sea sand and table salt is an example of a heterogeneous mixture.
Question 9
In the reaction below, which species is present in the solid state?
H2O
Question 10
In a certain experiment 24.9 g of NH4NO3 (molar mass = 80.06) was produced from 27.2 g of Fe(NO3)3 (molar mass = 241.87) reacting with an excess of NH3 and H2O according to the equation
16.6 g and 31.7%
Question 11
Balance the following equation. What is the sum of the coefficients?
14
Question 12
In which of the following sequences of elements do each of the elements have a one-letter symbol?
nickel, yttrium, potassium
00.467 moleExplanation / Answer
7.No. of moles of NO = 14/30 = 0.46
No. of moles of O2 = 4/32 = 0.125
1 mole of O2 requires 2 moles of NO to produce 2 moles of NO2
Thus 0.125 moles of O2 will require 0.25 moles. Thus O2 is limiting reagent.
No. of moles of NO produced = (0.125*2) = 0.25
8. Different mixtures of the same two substances must have the same composition.
This must not be true always.
9. CaCO3
10. No of moles of Fe(NO3)3 = 27.2/241.87 = 0.1124
Thus no of moles of NH4NO3 expected = 3 * 0.1124 = 0.3373
Thus theoretical yield = 0.3373 * 80.06 = 27g
Percent yield = (24.9/27)*100 = 92.2
Last option is correct
11. 4 P4 + 5 S8 = 4 P4S10
Thus sum = 4 + 5 + 4 = 13(answer)
12. hydrogen, fluorine, phosphorous
H, F, P
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.