50.00 mL of 0.1500 M NaNO 3 (aq) was added to a sample containing solid gallium.
ID: 844131 • Letter: 5
Question
50.00 mL of 0.1500 M NaNO3 (aq) was added to a sample containing solid gallium. Nitrate oxidized Ga (s) to Ga3+ (aq). The resulting nitrous acid was titrated to the equivalence point with 27.82 mL of 0.1000 M NaOH (aq). Determine the mass of Ga (s) in the sample.
NO3- (aq) + 3 H+ (aq) + 2 e- --> HNO2 (aq) + H2O Eo = 0.940 V
Ga3+ (aq) + 3 e- --> Ga (s) Eo = -0.549 V
HNO2 (aq) <---> H+ (aq) + NO2- (aq) Eo = 7.1 x 10-4 V
Explanation / Answer
3NaNO3 + 6 H =3 HNO2 (aq) +3 H2O + 3Na
2Ga3+ (aq) + 6 e- --> 2Ga (s)
27.8*(0.1/1000) H+ IS THERE
In this situation 3HNO2 react with 2Ga
so 27.8*(0.1/1000) H+ are unreacted from 50*(0.15/1000) so 0.005646molar H+ reacted
with 0.005646*2/3 Ga3+ to form 0.005646*2/3 Ga = 0.003764molar Ga
mass will be = 0.003764* M = 0.003764*69.7 = 0.2623g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.