Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

50.00 mL of 1.0 M NaOH solution at 18.0°C is mixed with 50.00 mL of 1.0 M HCI so

ID: 1057051 • Letter: 5

Question

50.00 mL of 1.0 M NaOH solution at 18.0°C is mixed with 50.00 mL of 1.0 M HCI solution also at 18.0°C in a calorimeter. The mixture was allowed to react to completion and the temperature of the mixture rose to 23.60°C. Use the following information to calculate the amount of heat absorbed by the mixture in kJ. Density of the mixture is 1.1 g/mL, Specific heat capacity of mixture 4.18 J/gK. Heat capacity of calorimeter 8.65 J/K. Hint: qreaction= -qsolution. (Note: Express your answer to 2 significant figures and do not include units (KJ) in the calculated answer).

Explanation / Answer

volume of solution = 50 + 50 = 100 mL

denisty of solution = 1.1 g/ml

mass of solution = 100 x 1.1 = 110 g

specific heat = 4.18 j/goC

temperature difference = dT = 23.60 - 18 = 5.60oC

heat Q = m Cp dT + Cp dT

           = 110 x 4.18 x 5.6 + 8.65 x 5.60

          = 2623 J

amount of heat absorbed = 2.6 kJ

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote