Determine E o for the following reaction, using the given standard reduction pot
ID: 843599 • Letter: D
Question
Determine Eo for the following reaction, using the given standard reduction potentials:
Cu2+(aq) + Ti(s) ? Cu(s) + Ti2+(aq)
Eo for Ti2+(aq) = -1.63 V
Eo for Cu2+(aq) = 0.34 V
- - - - - -
Determine Eo for the following reaction, using the given standard reduction potentials:
Pb2+(aq) + Hg(l) ? Pb(s) + Hg2+(aq)
Eo for Hg2+(aq) = 0.85 V
Eo for Pb2+(aq) = -0.13 V
- - - - - - -
Determine Eo for the following reaction, using the given standard reduction potentials:
Ti2+(aq) + Mn(s) ? Ti(s) + Mn2+(aq)
Eo for Mn2+(aq) = -1.18 V
Eo for Ti2+(aq) = -1.63 V
- - - - - - -
Consider the following half-reactions. What is the maximum Eo of a cell constructed using two of these half-equations.
I2(s) + 2 e- ? 2 I-(aq) Eo = 0.53 V
S2O82-(aq) + 2 e- ? 2 SO42-(aq) Eo = 2.01 V
Cr2O72-(aq) + 14 H+ + 6 e- ?Cr3+(aq) + 7 H2O(l) Eo = 1.33 V
Explanation / Answer
E cell = Eo cathode - Eo anode
Ecell = 0.34+1.63 = 1.97 V
2.
Ecell = -0.13- 0.85 = -0.98 V
3.
Ecell= =1.63 +1.18 = -0.45 V
4. max E cell will be for the cell which has max Eo for cathode and min Eo for anode,
so , max Eo cell will be = 2.01 - 0.53 = 1.48 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.