73.0 mL of a 1.30 M solution is diluted to a total volume of 268 mL. A 134-mL po
ID: 836705 • Letter: 7
Question
73.0 mL of a 1.30 M solution is diluted to a total volume of 268 mL. A 134-mL portion of that solution is diluted by adding 105 mL of water. What is the final concentration? Assume the volumes are additive. Baking soda is sodium bicarbonate, NaHC03, and vinegar is primarily acetic acid, HC2H3O2. When baking soda is added to vinegar, the resulting reaction produces a tremendous amount of gas, as shown in this video. NaHCO3(s) + HC2H3O2(aq) rightarrow Complete this equation for the reaction of NaHCO3(s) with HC2H3O2(aq). Include phase symbols. The principal quantum number, n, describes the energy level of a particular orbital as a function of the distance from the center of the nucleus. Additional quantum numbers exist to quantify the other characteristics of the electron. The angular momentum quantum number (l), the magnetic quantum number (ml), and the spin quantum number (ms) have strict rules which govern the possible values. Identify allowable combinations of quantum numbers for an electron. Select all that apply.Explanation / Answer
1.)
no of moles = 0.073*1.30 = 0.0949 moles
Total moles taken = 0.0949 / 2 = 0.04745 moles
Final Volume = 134 + 105 mL = 239 mL
Final concentration = no of moles/ Final volume = 0.04745*1000 / 239 = 0.1985 M
2.)
The chemical equation for the overall reaction is:
NaHCO3(s) + CH3COOH(l) ? CO2(g) + H2O(l) + Na+(aq) + CH3COO-(aq)
3.)
n = 3, l = 2, ml = -2, ms = -1/2
n = 5, l = 4, ml = 4, ms = -1/2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.