72. Two point-source loudspeakers are a certaindistance apart, and a person stan
ID: 1679266 • Letter: 7
Question
72. Two point-source loudspeakers are a certaindistance apart, and a person stands 12.0 m in front ofone of them on a line perpendicularto the baseline of the speakers. If the speakers emitidentical 1000-Hz tones,what is their minimum nonzero separation so that the observer hearslittle or no sound? (Takethe speed to be exactly 340 m/s) 72. Two point-source loudspeakers are a certaindistance apart, and a person stands 12.0 m in front of
one of them on a line perpendicularto the baseline of the speakers. If the speakers emitidentical 1000-Hz tones,what is their minimum nonzero separation so that the observer hearslittle or no sound? (Takethe speed to be exactly 340 m/s)
Explanation / Answer
let the distance between the 2 be d so the path difference between the waves should be /2 =wavelength = c/f f=frequency, c:speed of sound wave so path difference =d = /2 so d= 340/2000 = 0.17m there is one more case to this when the loudspeakers are on the opposite side of theman in this case the path difference is 12 + d mod(12-d) = /2 so mod(12-d)=0.17 so d=11.83 m (for min we take d<12) when the loudspeakers are on the opposite side of theman in this case the path difference is 12 + d mod(12-d) = /2 so mod(12-d)=0.17 so d=11.83 m (for min we take d<12)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.