10.44 Many gases are shipped in high-pressure containers. Consider a steel tank
ID: 831315 • Letter: 1
Question
10.44
Many gases are shipped in high-pressure containers. Consider a steel tank whose volume is 55.0 gallons and which contains O2 gas at a pressure of 16,500 kPa at 25?C.
Question:At what temperature would the pressure in the tank equal 160.0atm ?
10.7
A sample of 5.50mL of diethylether (C2H5OC2H5;density=0.7134g/mL) is introduced into a 6.20 ?L vessel that already contains a mixture of N2 and O2, whose partial pressures arePN2= 0.751atm andPO2= 0.208atm . The temperature is held at 35.0 ?C, and the diethylether totally evaporates.
Question: Calculate the partial pressure of the diethylether.
Calculate the total pressure in the container.
Explanation / Answer
7 a)
Initial Pressure = 162.8 atm (P1)
Temperature = 298 K (T1)
Final Pressure = 160.0 atm (P2)
T2 = T1 x P2 / P1=> (298 x 160) / 162.8=> 292.8 K
7b)
Mass of ether = 5.5 x 0.7134 => 3.924 g
Number of moles of ether = 3.924 / 74.12 => 0.053 mol
T = 308 K
R = 0.0821 L atm K-1 mol-1
V =6.2 L
We know that,
PV =nRT
Pressure of ether = 0.216 atm
Total pressure = 0.751 + 0.208+ 0.216 => 1.175 atm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.