How many grams of silver chloride can be prepared by the reaction of 105.0 mL of
ID: 818196 • Letter: H
Question
How many grams of silver chloride can be prepared by the reaction of 105.0 mL of 0.21 Msilver nitrate with 105.0 mL of 0.14 M calcium chloride?
g
Calculate the concentrations of each ion remaining in solution after precipitation is complete.
How many grams of silver chloride can be prepared by the reaction of 105.0 mL of 0.21 Msilver nitrate with 105.0 mL of 0.14 M calcium chloride? Calculate the concentrations of each ion remaining in solution after precipitation is complete.
Explanation / Answer
Approximate MW's
Ag = 107.9
NO3 = 14 + 48 = 62; AgNO3 = 16.9
Ca = 40
Cl = 35.5; CaCl2 = 111
The reaction is:
2AgNO3(aq) + CaCl2(aq) => Ca(NO3)2(aq) + 2AgCl(s)?
2 moles of AgNO3 react with 1 mole of CaCl2
105 ml of 0.21M AgNO3 contains 0.21 x105/1000 = 0.02205 moles AgNO3
105 ml of 0.14M CaCl2 contains 0.14 x105/1000 = 0.0147 moles
The CaCl2 is in excess, so all the Ag is in the precipitate
The mass of Ag originally present in 0.02205 moles AgNO3 =
0.02205 x 107.9 = 2.379 g
Mass of AgCl precipitate = 0.02205 x 143.4 =3.162 g
The solubility of AgCl2 in H2O is very small (52
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.