How many grams of N H 3 can be produced from 3.84 m o l of N 2 and excess H 2 .
ID: 788492 • Letter: H
Question
How many grams of NH3 can be produced from 3.84molof N2 and excess H2. Express your answer numerically in grams.How many grams of H2 are needed to produce 13.97g of NH3? Express your answer numerically in grams.
How many molecules (not moles) of NH3 are produced from 7.84 How many grams of NH3 can be produced from 3.84molof N2 and excess H2. Express your answer numerically in grams.
How many grams of H2 are needed to produce 13.97g of NH3? Express your answer numerically in grams.
How many molecules (not moles) of NH3 are produced from 7.84 How many grams of H2 are needed to produce 13.97g of NH3? Express your answer numerically in grams.
How many molecules (not moles) of NH3 are produced from 7.84 How many molecules (not moles) of NH3 are produced from 7.84
Explanation / Answer
N2 +3 H2 = 2 NH3
therefore 1 mole reacts to give 2 mole of NH3 so 3.84 moles react to give = 3.84 *2 = 7.68 moles
moles of NH3 = 13.97/17 =0.82moles
so 3 moles of H2 react to give 2 moles of NH3
therefore o.82 moles of NH3 can be obtained by = 0.82*3 /2= 1.23 moles of H 2
therefore gms of H2 = 1.23 * 2 = 2.46 g
therefore molecules of NH3 are = moles * avogadros no. = 8.7*10 ^-28 * 6.*10^23 =5.2* 10 ^-4 molecules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.