Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2 N 2 O 5 ( g ) ? 4 NO 2 ( g ) + O 2 ( g ) (a) How many moles of N 2 O 5 will re

ID: 810201 • Letter: 2

Question

2 N2O5(g) ? 4 NO2(g) + O2(g)

(a) How many moles of N2O5 will remain after 2.5 min?
_______mol

(b) How many minutes will it take for the quantity of N2O5 to drop to 0.005 mol?
______ min

(c) What is the half-life of N2O5 at 70?C?
________ min

The first-order rate constant for the decomposition of N2O5, given below, at 70½C is 6.82 x 10^-3 s^-1. Suppose we start with0.0500 mol of N2O5(g) in a volume of 4.0 L. 2 N2O5(g) ? 4 NO2(g) + O2(g) (a) How many moles of N2O5 will remain after 2.5 min? ______mol (b) How many minutes will it take for the quantity of N2O5 to drop to 0.005 mol? ______ min (c) What is the half-life of N2O5 at 70½C? ________ min

Explanation / Answer

PART-1

1.5 min = 90 s

ln x / 0.0450 = - 6.82 x 10^-3 x 90

ln (x / 0.0450)=- 0.6138

e^-0.6138= x / 0.0450

0.54129=x / 0.0450

x = moles N2O5 = 0.02435

--------------------------------------------------------------------------------------

PART-2

ln 0.005/ 0.0450= - 6.82 x 10^-3 t

-2.1972=-6.92 x 10^-3 t

t = 322.17 s => 5. min 22sec

==============================================

PART-3

t1/2 = ln 2 / 6.82 x 10^-3

= 106.6 s => 1.69 mi

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote