2 In a constant-pressure calorimeter, 70.0 mL of 0.340 M Ba(OH)2 was added to 70
ID: 813248 • Letter: 2
Question
2 In a constant-pressure calorimeter, 70.0 mL of 0.340 M Ba(OH)2 was added to 700 mL of 0.680 M HCl. The reaction caused the temperature of the solution to rise from 21.35 degree C to 25.98 degree C. It solution has the same density and specific heat as water, what is delta H for this reaction (per mole of H2O produced)? A researcher studying the nutritional value of a new candy places a 5.30-gram sample of the candy inside a bomb calorimeter and combusts it is excess oxygen. The observed temperature increase is 2.24 degree C. If the heat capacity of the calorimeter is 43.60 kJ-K^-1, how many nutritional Calories are there per gram of the candy?Explanation / Answer
Part1)
Total volume = 140 ml
density of solution given = 1.0 g/ml
mass of solution = 140 g
q = m C delta T= 140 x 4.184 x 4.63 = 2712.06 J = 2.712 KJ
moles of Ba(OH)2 = 0.07 Lx 0.340M = 0.0238 moles
moles of HCL = 0.07 L x 0.680 M= 0.0476 moles
HCl is in excess and it is so all the Ba(OH)2 is used up.
So you have 0.0238 mol of Ba(OH)2 used up. That will produce 2 x 0.0238 mol of water or 0.0476 mol of water.
del H = 2.712 KJ/0.0476 = 56.97 KJ per mole of water
Part 2)
Here 1 degree change means change in energy of 43.60 KJ
Therefore 2.24 x 43.60 = 97.664 KJ
The amount of energy was released by 5.3 grams so the energy released is - 97.664 kJ/5.3 g = -18.427 kJ/g.
ignoring -ve sign
18.427 kJ/g = 4.4041kcal/g (1 calorie = 4.184 J)
or Nutritional calories per gram are 4.4041 calorie/gram
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.