1.) Given the following balanced chemical equation for the titration of oxalate
ID: 797090 • Letter: 1
Question
1.) Given the following balanced chemical equation for the titration of oxalate ion with permanganate ion:
6H+ + 2MnO4- + 5C2O42- --> 2Mn+ + 10CO2 + 8H2O
A student titrated a 0.164 g sample of crystals with 20.50 mL 0.0300 M KMnO4. Calculate the mass of oxalate ion in the sample?
Show Your Work!!!
Explanation / Answer
16 H+ + 2 MnO4- + 5 C2O42- => 2 Mn2+ + 10 CO2 + 8 H2O
Moles of MnO4- = volume x concentration of KMnO4
= 20.50/1000 x 0.0300 = 0.000615 mol
Moles of C2O42- = 5/2 x moles of MnO4-
= 5/2 x 0.000615 = 0.0015375 mol
Mass of C2O42- = moles x molar mass of C2O42-
= 0.0015375 x 88.02
= 0.1353 g = 0.135 g
(Note: Mass percent of C2O42- = 0.1353/0.164 x 100% = 82.5%)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.