A 11.0 g sample of granite initially at 82.0 ? C is immersed into 23.0 g of wate
ID: 793157 • Letter: A
Question
A 11.0g sample of granite initially at 82.0?C is immersed into 23.0g of water initially at 25.0?C. What is the final temperature of both substances when they reach thermal equilibrium? (For water, Cs=4.18J/g?C and for granite, Cs=0.790J/g?C.) Express your answer using three significant figures. If someone can please also explain the process in answering the qustion please :( A 11.0g sample of granite initially at 82.0?C is immersed into 23.0g of water initially at 25.0?C. What is the final temperature of both substances when they reach thermal equilibrium? (For water, Cs=4.18J/g?C and for granite, Cs=0.790J/g?C.) Express your answer using three significant figures. If someone can please also explain the process in answering the qustion please :(Explanation / Answer
heat lost by granite=heat gained by water
(mcdT)for granite = (mcdT) for water
11*0.79*(82-T)=23*4.18*(T-25)
104.83T=3116.08
T=29.725 degree celcius
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.