3. What volume (mL) of 0.663M potassium hydroxide aqueous solution is needed to
ID: 792859 • Letter: 3
Question
3. What volume (mL) of 0.663M potassium hydroxide aqueous solution is needed to neutralize [?this means to
completely react with] 842 mL of 0.554M nitric acid?
4. 6. For each of the following, assign oxidation numbers to each element in each species, and label with arrows
the oxidation and reduction; write the oxidizing agent and the reducing agent. Do not use hand-in this
question paper; re-write these equations on your own paper. Follow the example:
NO2 --> NO3^- + NO
N= +4 O= -2 N= +5 O=-2 N= +2 O= -2
Oxidizing agent = NO2 and Reducing agent = NO2
1. Mn^2+ + BiO3^ -> MnO4^- + Bi^3+
2. ClO3^- + Cl^- -> Cl2 + ClO2
3. PH3 + I2 -> H3PO2^- + I^-
4. ClO2 -> ClO2^- + ClO3^-
5. Zn + NO3^- -> Zn(OH)4^2- + NH3
6. Al + OH^- -> AlO2^- + H2
Explanation / Answer
3) 842 mL x 0.554M = 0.663M x V
V= 703.57ml
4)
1)Mn2+ to Mn7+ means ita getting oxidise
Bi5+ to Bi3+ gettind reduced
2) Cl1- to Cl0 means getting oxidised
Cl5+ to Cl4+ means getting reduced as well
3) P3- to P0 getiing oxidise
I0 to I1- getting reduced
4) Cl+4 to Cl3+ and Cl5+ oxidation and redcution as well
5) Zn0 to Zn2+ means getting oxidised
N5+ to N3- getting receduced
6) Al0 to Al3+ getting oxidiesd
H1+ to H0 means getting reduced
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.