A fresh feed stream containing 4.0 mol% inert gas and a stoichiometric ratio of
ID: 792322 • Letter: A
Question
A fresh feed stream containing 4.0 mol% inert gas and a stoichiometric ratio of hydrogen and nitrogen is combined with a recycle stream and is fed to a system to produce ammonia according to the reaction:
The single-pass conversion in the reactor is 20 % (moles N2 reacted per mole of N2 fed to the reactor). The gas leaving the reactor goes to a condenser where all the ammonia is recovered. Ten (10) percent of the unreacted gas stream is purged from the system, and the remainder is recycled, mixed with fresh feed and fed to the reactor. Calculate:
a) The overall conversion of fresh N2.
b) The moles recycled per mole of fresh feed.
A fresh feed stream containing 4.0 mol% inert gas and a stoichiometric ratio of hydrogen and nitrogen is combined with a recycle stream and is fed to a system to produce ammonia according to the reactionExplanation / Answer
inert gas = 4% mol
hence remaining = 96% = 0.96 fracion
single pass conversion = 20% = 0.2 fraction = moles of N2 reacted /moles of N2 fed
hence total conversion % upto now = ( 0.2x0.96) x100 = 19.2 % = 0.192 fraction
unreacted gas = 1-0.192 = 0.808 fraction = 80.8 %
fraction of gas purged ( removed) from system = 0.808 x ( 10/100) = 0.0808
fraction of gas recycled = 0.808-0.0808 = 0.7272
a) per cycle overall conevrsion of fresh N2 = 19.2 % = 0.192 fraction
b) moles recyled per mole of fresh feed = 1 x 0.7272 = 0.7272 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.